16 overených tipov ako sa zbaviť tuku

Čo sa týka chudnutia  sa  toho napísalo už veľmi veľa. Pre človeka je veľmi prirodzené si odkladať tuk do zásoby. Geneticky sme ešte stále ľuďmi doby ľadovej a preto tuk pre nás znamená „prežitie“ a zaistenie našich základných fyziologických funkcií. Strava s nízkym obsahom tuku vedie paradoxne k tomu, že naše telo začne jednoduchšie vytvárať tuk  z iných zdrojov a to najmä zo sacharidov. A následne ho bude uskladňovať v našich tukových tkanivách.

 

Veľmi často sa tiež stáva, že ľudia sa prejedajú. Je to spôsobené tým, že strava s nadbytkom sacharidov narušuje hormonálnu rovnováhu. Umiernený príjem tukov v našej strave je prínosný a žiadúci. Nadmerný príjem sacharidov môže spôsobiť napríklad zvýšenú hladinu triglyceridov.

Tu je niekoľko overených a dôkazmi podložených  tipov ako zhodiť  tuky:

1. Pite vodu  a to  najmä pred jedlom

Často sa tvrdí, že pitná voda môže pomôcť pri chudnutí – a je to pravda.

Pitná voda môže zvýšiť metabolizmus o 24-30% v priebehu 1-1,5 hodiny, čo vám pomôže spáliť pár kalórií.

Jedna štúdia ukázala, že pitie pol litra vody asi pol hodiny pred jedlom pomohlo ľuďom  jesť menej kalórií a stratiť   tak o 44% viac   z hmotnosti v porovnaní s tými, ktorí nepijú vodu (1).

2. Jedzte vajcia na raňajky

Jedenie celých vajec môže mať  veľa výhod, vrátane toho, že Vám to môže pomôcť  schudnúť.

Štúdie ukazujú, že nahradenie raňajok založených na cereáliách   v porovnaní s vajíčkami vám pomôže znížiť váhu a telesný tuk (2 , 3).

Ak nebudete jesť vajcia, je to v poriadku. Akýkoľvek zdroj kvalitných bielkovín na raňajky by mal urobiť  podobný trik.

3. Pite kávu

Káva bola nespravodlivo démonizovaná. Kvalitná káva je nabitá antioxidantmi a môže mať mnoho zdravotných výhod . Štúdie ukazujú, že kofeín v káve môže zvýšiť metabolizmus o 3-11% a zvýšiť spaľovanie tukov až o 10-29% (4 , 5 , 6).

Uistite sa, že do kávy nepridáte ani cukor alebo iné prísady s vysokým obsahom kalórií. To úplne protirečí výhodám pitia kávy.

4. Pite zelený čaj

Rovnako ako káva aj  zelený čaj má tiež mnoho výhod, z ktorých jedna je , že pomáha spaľovať tuky.

Hoci zelený čaj obsahuje malé množstvo kofeínu, je nabitý silnými antioxidantmi, ktoré sa nazývajú katechíny, o ktorých sa predpokladá, že fungujú synergicky s kofeínom na zvýšenie spaľovania tukov (7 , 8).

Hoci dôkazy sú zmiešané, mnohé štúdie ukazujú, že zelený čaj (buď ako nápoj alebo extrakt zo zeleného čaju) vám môže pomôcť schudnúť (9 , 10).

5. Intermitent fasting (prerušovaný pôst)

Krátkodobé štúdie naznačujú, že prerušovaný  pôst je rovnako účinný pri strate hmotnosti ako kontinuálne obmedzenie kalórií (11).

Navyše  IF môže znížiť stratu svalovej hmoty, ktorá je typicky spojená s nízko-kalorickými diétami. Na štúdiach vyššej kvality sa stále pracuje. (12).

6. Jedzte menej cukru

Pridaný cukor je jednou z najhorších zložiek modernej stravy. Väčšina ľudí konzumuje príliš veľa.

Štúdie ukazujú, že spotreba cukru (a vysoko fruktózového kukuričného sirupu) je silne spojená so zvýšeným rizikom obezity, ako aj iných chorôb vrátane cukrovky 2. typu a srdcového ochorenia  (1314 , 15).

7. Prejdite na nízkosacharidovú stravu

Početné štúdie ukazujú, že takýto režim vám môže pomôcť stratiť 2-3 krát väčšiu váhu ako štandardná strava s nízkym obsahom tukov a zároveň zlepšiť vaše zdravie (16 , 17 , 18).

8. Jedzte z menších tanierov

Použitie menších tanierov ukázalo, že pomáha niektorým ľuďom automaticky jesť menej kalórií (19).

Zdá sa však, že efekt veľkosti taniera nemá vplyv na každého. Tí, ktorí majú nadváhu, sa zdajú byť viac neoblomnejší (20 , 21).

9. Jedzte probiotika

Ukázalo sa, že užívanie probiotických doplnkov obsahujúcich baktérie  Lactobacillus znižuje obsah tukov v tele (22 , 23).

To isté však neplatí pre všetky druhy Lactobacillus . Niektoré štúdie spájali L. acidophilus s prírastkom hmotnosti (24).

10. Jedzte korenené jedlá

Chili papriky obsahujú kapsaicín, pikantnú zlúčeninu, ktorá môže zvýšiť metabolizmus a mierne znížiť chuť do jedla (25 , 26 ).

Ľudia však môžu časom vyvinúť toleranciu voči účinkom kapsaicínu, čo môže obmedziť jeho dlhodobú účinnosť (27).

11. Vykonávajte AERÓBNE cvičenia

Robiť aeróbne cvičenie (cardio) je vynikajúci spôsob, ako spáliť kalórie a zlepšiť vaše fyzické a duševné zdravie.

Zdá sa, že je obzvlášť účinná pri strate brušného tuku , nezdravému tuku, ktorý má tendenciu vytvárať okolo vašich orgánov a spôsobuje metabolické ochorenie (28 , 29).

12. Silové cvičenia

Jedným z najhorších vedľajších účinkov diéty je, že má tendenciu spôsobovať stratu svalov a metabolické spomalenie, často označované ako režim hladovania (30 , 31).

Najlepším spôsobom, ako tomu zabrániť, je robiť nejaké silové cvičenie, ako je zdvíhanie závažia . Štúdie ukazujú, že zdvíhanie činiek (závaží) môže pomôcť udržať váš metabolizmus na vysokej úrovni  a zabrániť tomu, aby ste stratili vzácnu svalovú hmotu (32 , 33).

Samozrejme, že je dôležité stratiť tuk, ale taktiež chcete vybudovať svalstvo a spevniť postavu. Silové cvičenie je rozhodujúce pre tonizované (posilnené) telo.

Robiť samotné kardio cvičenia  bez doplňujúceho silového cvičenia je podľa mojich skúseností kontraproduktívne.

13. Jedze vlákninu

Vláknina je často odporúčaná  pre chudnutie.

Dôkazy sú zmiešané, niektoré štúdie ukazujú, že vláknina (najmä viskózne vlákno ) môže zvýšiť sýtosť a pomôcť vám dlhodobo kontrolovať  váhu (34 , 35).

Vláknina pomáha našim  priateľským baktériám  v našich črevách  a vytvára sa tak ideálny črevný mikrobióm.

14. Jedzte viac zeleniny a ovocia

Zelenina a ovocie majú niekoľko vlastností, ktoré ich robia účinnými  aj pri chudnutí.

Obsahujú málo kalórií ( najmä zelenina), ale veľa vlákniny. Ich vysoký obsah vody im dáva nízku energetickú hustotu.

Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia zeleninu a ovocie, majú tendenciu vážiť menej (36)

Tieto potraviny sú tiež veľmi výživné, takže ich jedenie je dôležité pre vaše zdravie.

15. Jedzte pomalšie

Vášmu  mozgu môže chvíľu trvať, kým  zaregistruje, že ste začali jesť.  Niektoré štúdie ukazujú, že  pomalšie jedenie ( žúvanie)  vám môže pomôcť  zvýšiť produkciu hormónov spojených s úbytkom hmotnosti (37 , 38).

Tiež zvážte žuvanie potravín dôkladnejšie. Štúdie ukazujú, že zvýšené žuvanie môže znížiť príjem kalórií pri jedle (39).

16. Získajte dobrý spánok

Spánok je veľmi podceňovaný, ale je rovnako dôležitý ako zdravá strava a cvičenie.

Štúdie ukazujú, že nesprávny spánok je jedným z najsilnejších rizikových faktorov obezity, pretože je spojený s 89% -ným zvýšeným rizikom obezity u detí a 55% u dospelých (40).

 

Zmeniť svoj životný štýl na zdravší  je niekedy veľmi náročné. Ľudia sa často krát aj o zmenu pokúšajú, ale nie vždy úspešne.

Ak máte túžbu znížiť svoju váhu, alebo vyformovať svoju postavu a nabrať svaly, ozvite sa mi a ukážem Vám ako je to možné dosiahnuť.

Urobte správne rozhodnutie a začnite trénovať už dnes. Cvičte bezpečne pod dohľadom certifikovaného osobného trénera. Naučím Vás správnej technike pri vykonávaní cvikov, vypracujem Vám tréningový plán a  jedálniček, ktorý Vám pomôže pri dosahovaní vašich cieľov.

Pri individuálnom tréningu sa vieme zamerať na :

  • ZNÍŽENIE TELESNEJ HMOTNOSTI
  • RAST SVALOVEJ HMOTY
  • FORMOVANIE POSTAVY
  • KONDIČNÝ TRÉNING ( napríklad bežecký tréning )
  • ŠPECIFICKÝ TRÉNING

Autor: Mirek Pramuka

Zdroj>https://www.healthline.com

 

 

Komentáre: