Netreba sa teda riadiť žiadnymi komplikovanými pravidlami. Táto diéta neobsahuje každodennú drinu s rátaním kalórií. Áno, jej súčasťou je pôst, no nie v takej forme, ako ho poznáte. Nebudete v daný deň umierať od hladu.
Ak vám niekto povedal, že dlhodobá hladovka funguje…má pravdu. Funguje, ale zdravá rozhodne nie je! Keď sa však postíte v určitých dňoch, nielenže schudnete, zlepšíte si zdravie, ale budete sa aj cítiť lepšie. Prerušovaný pôst je proste najužitočnejšia vec, akú môžete urobiť pre svoje telo.
Výskum prerušovaného pôstu ukázal, že občasné hladovanie nielenže pomáha chudnúť, ale tiež znižuje riziko vzniku mnohých chorôb od diabetu až po kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu. Aj preto občasný pôst odporúčajú aj lekári ako súčasť prirodzenej očisty organizmu.
„Existujú dôkazy o tom, že občasný pôst môže zlepšiť zdravotný stav,“ hovorí Dr. Mark Mattson, ktorý je šéfom Laboratória neurologických vied v Národnom Inštitúte starnutia a profesor neurologických vied na Univerzite Johna Hopkinsa.
Práve na systéme prerušovaného pôstu je postavená kniha Nová diéta 5:2. Vyberiete si dva dni v týždni, kedy sa budete postiť a prijmete spomínaných 500, resp. 600 kalórií. Nie dva dni po sebe, ale ideálne s odstupom – povedzme v pondelok a vo štvrtok, ako to robí jeden z autorov knihy Michael Mosley.
V pôstny deň si dá jedno jedlo ráno a druhé až večer. Raňajky sú bohaté na bielkoviny – zvyčajne je to praženica alebo pokrm z tvarohu (cottage cheese). „Počas dňa vypijem niekoľko šálok čaju a čiernej kávy, cez obed veselo pracujem a do neskorého popoludnia zriedkakedy cítim hlad. Ak príde, ignorujem ho alebo idem na krátku prechádzku.
Je to najmä zelenina a ovocie, ale aj vajcia, rybu či plátok kuracieho mäsa. Vyhnite sa bielemu pečivu, to aj tak neprináša telu nič užitočné. Zato tmavého pečiva a príloh by ste sa nemali vzdávať, pretože telo potrebuje aj sacharidy. V pôstne dni veľa pite – vodu, bublinkové minerálky, bylinkové čaje, kávu.
Zdroj: Redakcia magazínu Diva.sk,Bux.sk