Testosterón

Testosterón

Čo je to  testosterón? Má testosterón vplyv na vaše zdravie ? To sa dočítate v mojom článku dole.

Produkcia testosterónu

Testosterón sa zvyčajne označuje u mužov ako sexuálny hormón. Ale nachádza sa v tele každého človeka – jednoducho nie v rovnakom množstve.

Nadľadvinky tiež produkujú trochu testosterónu. Ale v závislosti od vášho pohlavia, rôzne oblasti produkujú rôzne množstvá.

U mužov sa v semenníkoch vytvára vysoká hladina testosterónu. Testosterón  patrí  medzi primárne hormóny, ktoré prispievajú k zmenám, ku ktorým dochádza počas dospievania. Tieto zmeny zahŕňajú:

 • získanie viac svalov
 • rastúce ochlpenie
 • zmena hlasu

U žien sa testosterón produkuje vo vaječníkoch v menšom množstve.

Zdravé hladiny T. sú však dôležité pre každého v živote. To je obzvlášť dôležité, keď stárnete, aby ste  si  zachovali svoje celkové zdravie a znížili riziko chorôb, ako napríklad:

 • obezita
 • cukrovka typu 2
 • ochorenie srdca

Ako cvičenie ovplyvňuje hladiny testosterónu

 

Výskum hovorí o vplyve cvičenia na hladiny T.:

Mať zdravé alebo zvýšené hladiny T.  môže pomôcť  vybudovať viac svalov ako keď sú vaše hladiny T. mierne alebo veľmi nízke.

 

Nízka hladina testosterónu

Testosterón je hormón produkovaný ľudským telom. Vyrába sa hlavne u mužov v semenníkoch. Testosterón ovplyvňuje vzhľad a sexuálny vývoj človeka. Stimuluje produkciu spermií, ako aj sexuálny apetít človeka . Pomáha tiež budovať svalovú a kostnú hmotu.

Produkcia testosterónu zvyčajne klesá s vekom. Podľa Americkej urologickej asociácie má približne 2 z 10 mužov starších ako 60 rokov majú nízky testosterón. To sa mierne zvyšuje na 3 z 10 mužov vo veku 70 a 80 rokov.

Muži môžu pociťovať celý rad príznakov, ak sa testosterón zníži viac, ako by mal. Nízka hladina testosterónu sa diagnostikujú, keď hladiny klesnú pod 300 nanogramov na deciliter (ng / dl).

Normálny rozsah je spravidla 300 až 1 000 ng / dl, podľa správy o potravinách a liekoch. Krvný test nazývaný test testosterónu v sére sa používa na stanovenie hladiny cirkulujúceho testosterónu.

Ak produkcia testosterónu drasticky klesne pod normálnu hladinu, môže sa vyskytnúť celý rad symptómov. Znaky nízkeho testosterónu sú často jemné. U mužov existuje 12 príznakov nízkeho testosterónu.

 

1.Nízka sexuálna motivácia

Testosterón hrá kľúčovú úlohu pri libide (sexuálny apetít) u mužov. U niektorých mužov môže dôjsť k poklesu sexuálnej túžby v starnutí. Avšak niekto s nízkym T. pravdepodobne zažije drastickejší pokles v túžbe mať sex.

2.Ťazkožkosti s erekciou

Kým testosterón stimuluje mužskú sexuálnu túžbu, pomáha tiež pri dosahovaní a udržiavaní erekcie. Samotný testosterón nespôsobuje erekciu, ale stimuluje receptory v mozgu, aby produkovali oxid dusnatý.

Oxid dusnatý je molekula, ktorá pomáha spustiť rad chemických reakcií potrebných na vznik erekcie. Ak sú hladiny testosterónu príliš nízke, môže mať človek ťažkosti s dosiahnutím erekcie pred sexom alebo so spontánnymi erekciami (napríklad počas spánku).

Testosterón je však iba jedným z mnohých faktorov, ktoré pomáhajú pri adekvátnej erekcii. Výskum nie je presvedčivý, pokiaľ ide o úlohu substitúcie testosterónu pri liečbe erektilnej dysfunkcie .

V prehľade štúdií, ktoré skúmali prínos testosterónu u mužov s problémami s erekciou, takmer polovica dôveryhodného zdroja nepreukázalo žiadne zlepšenie pri liečbe testosterónom. Mnohokrát zohrávajú úlohu pri erektilných ťažkostiach iné zdravotné problémy. Tieto môžu zahŕňať:

 • cukrovka
 • problémy so štítnou žľazou
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký cholesterol
 • fajčenie
 • požívanie alkoholu
 • depresie
 • stres
 • úzkosť

3. Nízky objem spermií

Testosterón hrá úlohu pri produkcii spermií, čo je mliečna tekutina, ktorá napomáha pohyblivosti spermií. Muži s nízkym T. často počas ejakulácie zistia pokles objemu spermií.

4. Vypadávanie vlasov

Testosterón hrá úlohu v niekoľkých telesných funkciách vrátane tvorby vlasov. Plešatanie je pre mnohých mužov prirodzenou súčasťou starnutia. Svoju úlohu tu zohráva i dedičnosť, ale i množstvo T..

5.Únava

Muži s nízkym T. majú extrémnu únavu a zníženie hladiny energie. Nízky T. by ste mohli mať, ak ste unavení po celý čas, napriek tomu, že máte dostatok spánku alebo ak je pre vás ťažšie motivovať sa k cvičeniu.

6.Strata svalov

Pretože testosterón hrá úlohu pri budovaní svalov, muži s nízkym T. môžu zaznamenať zníženie svalovej hmoty. Dôveryhodný zdroj štúdií preukázal, že testosterón ovplyvňuje svalovú hmotu, ale nie nevyhnutne silu alebo funkciu.

7. Viac telesného tuku

Muži s nízkym T. môžu tiež zaznamenať zvýšenie telesného tuku. Najmä sa u nich niekedy vyvinie gynekomastia alebo zväčšené prsné tkanivo. Tento účinok sa pravdepodobne vyskytuje v dôsledku nerovnováhy medzi testosterónom a estrogénom u mužov.

8. Znížená kostná hmota

Osteoporóza alebo riedenie kostnej hmoty je stav, ktorý sa často spája so ženami. Avšak u mužov s nízkym T. môže dôjsť aj k úbytku kostnej hmoty. Testosterón pomáha produkovať a posilňovať kosť. Muži s nízkym T., najmä starší muži, majú nižší objem kostí a sú náchylnejší na zlomeniny kostí.

9. Zmeny nálad

Muži s nízkym T. môžu mať zmeny v nálade . Pretože testosterón ovplyvňuje veľa fyzických procesov v tele, môže tiež ovplyvniť náladu a mentálnu kapacitu.Dôveryhodný zdroj pre výskum naznačuje, že muži s nízkym T. sú častejšie vystavení depresii, podráždenosti alebo nedostatku zamerania.

10. Pamäť

Hladina testosterónu aj kognitívne funkcie – najmä pamäť – klesajú s vekom. V dôsledku toho lekári predpokladali, že nižšie hladiny testosterónu môžu prispieť k ovplyvneniu pamäte.

Podľa výskumnej štúdie uverejnenej v Dôveryhodný zdroj časopisu American Medical Association, niektoré menšie výskumné štúdie spájajú suplementáciu testosterónom so zlepšenou pamäťou u mužov s nízkou hladinou. Autori štúdie však nepozorovali zlepšenie pamäti v štúdii so 493 mužmi s nízkymi hladinami testosterónu, ktorí užívali testosterón alebo placebo.

11. Menšie semenníky

Nízke hladiny testosterónu v tele môžu prispievať k menším ako priemerným semenníkom. Pretože telo vyžaduje na vývoj penisu a semenníkov testosterón, nízke hladiny by mohli prispieť k neprimerane menšiemu penisu alebo semenníkom v porovnaní s mužom s normálnymi hladinami testosterónu.

Okrem nízkych hladín testosterónu však existujú aj iné príčiny menších ako normálnych semenníkov, takže to nie je vždy len nízky príznak testosterónu.

12.Anémia

Lekári spojili nízku hladinu testosterónu so zvýšeným rizikom anémie Dôveryhodný zdroj časopisu American Medical Association,

Keď vedci podávali testosterónový gél anemickým mužom, ktorí mali tiež nízky testosterón, došlo k zlepšeniu krvného obrazu v porovnaní s mužmi, ktorí použili placebo gél. Niektoré z príznakov anémie môžu spôsobiť problémy s koncentráciou, závraty, kŕče nôh, problémy so spánkom a abnormálne rýchly srdcový rytmus.

Ako prirodzene zvýšiť hladinu testosterónu ?

Aby si muži zvýšili T. je dokázané, že odporové cvičenie ale i krátke a intenzívne cvičenie tomu môže pomôť.

Tu je niekoľko tipov na zvýšenie hladiny testosterónu okrem cvičenia:

 • Jedzte stravu s vysokým obsahom bielkovín, tukov a sacharidov.
 • Znížte stres a hladiny kortizolu.
 • Vyjdite na slnko alebo si doprajte vitamín D.
 • Vyskúšajte ďalšie vitamínové doplnky, ako napríklad zinok a vitamín B.
 • Majte 7 až 10 hodín spánku každú noc.
 • Vezmite prírodné bylinky, ako je napríklad Ashwagandha a zázvor.
 • V prípade mužov, sa vyhnite vystaveniu účinkom chemikálií, ktoré môžu zvýšiť prirodzený estrogén, napríklad BPA .

 

Záver

Ako osobný tréner  zaznamenávam zlepšenie zdravotného stavu u mužov, ktorí  začali odporovo cvičiť  a vykonávať vysoko-intenzívnu športovú aktvitu.

Na rozdiel od žien, ktoré po menopauze zažívajú rýchly pokles hladín hormónov, u mužov dochádza k postupnému znižovaniu hladín testosterónu v priebehu času. Čím je muž starší, tým je pravdepodobnejšie, že bude mať nižšie hladiny testosterónu.

U mužov s hladinami testosterónu pod 300 ng / dl sa môžu vyskytnúť určité príznaky nízkeho T. Váš lekár (urológ) môže vykonať krvné testy a v prípade potreby odporučiť liečbu. Môžu tiež diskutovať o potenciálnych výhodách a rizikách liečby testosterónom.

Poraďte sa so svojím lekárom, aby ste si otestovali východiskové hladiny T. predtým, ako podniknete akékoľvek kroky na zvýšenie alebo iné úpravy hladín T..

Autor: Mirek

Zdroj: https://www.healthline.com/

Komentáre: