Tipy ako zdravo a natrvalo schudnúť

Nadváha je najhorší nepriateľ zdravia! Ľudia s ňou bojujú celý život. Podstupujú rôzne diéty, odtučňovacie kúry, hladovky a podobne a všetko je na nič. Problém s nadváhou má až 65-70% ľudí na zemeguli. Hlavným problémom je, že ľudia veľa jedia a málo sa hýbu.

Možno si to ani neuvedomujete, ale pri nadváhe sú veľmi preťažované kĺby a hlavne chrbtica. Predstavte si, že so sebou nosíte  tašku resp.ruksak a v ňom 30kg zemiakov. Vašej chrbtici to určite nieje jedno a ovplyvňuje to vaše zdravie každý deň.

Chrbtica plní aj iné veľmi dôležité úlohy. Cez stred chrbtice prechádza miecha, ktorá pomocou nervových zakončení riadi mnoho funkcií vnútorných orgánov, zodpovedných aj za látkovú výmenu, teda metabolizmus človeka. Inač napísané, ak máte problém ( nejakú patológiu) s driekovými  stavcami ( L1-L5) alebo s krížovými ( S1-S4), tak je človek náchylnejší k rýchlemu priberaniu, resp. mu metabolizmus rýchlo spaľuje.

Aj toto môže byť dôvod prečo neviete schudnúť, resp. pribrať.

Určite vás  teraz napadla otázka, ako to zmeniť alebo ako odstrániť túto poruchu. Čítajte ďalej.

Pri pribratí  1kg tukového tkaniva si telo vytvára viac než 10 tisíc metrov ciev. Ak kolísa váha v dôsledku rôznych diét, tak je celý obehový systém v neustálom napätí čo vedie ku poškodeniu ciev a žíl. Tí, ktorí neustále experimentujú s diétami je vidno aj  hlboké vnútorne popraskané cievy.  Preto neodporúčam experimentovať s diétami, môžete si poškodiť obehový systém.

Sú vôbec diéty účinné ?

Väčšina ľudí, ktorí chcú schudnúť zvažujú :

  • nízkokalorické diéty
  • fyzické cvičenie/pohyb

Nízkokalorické diéty

Základom ukladaného tuku v organizme je voda. Ak sa nachádzate v kalorickom deficite, organizmus zapína obranné mechanizmy t.j. začína používať tuk. V tomto procese vzniká voda a je vylučovaná z organizmu von. Človek nechudne, ale  začína vysychať ako slivka.

Vytvárajú sa vrásky, svaly chabnú a môžu sa objavovať aj bolesti hlavy. Človek je neustále hladný a toto vysilenie organizmu nás núti k prerušeniu diéty. Tukové tkanivo je ako huba.

Fyzické cvičenie/pohyb 

Veľmi veľká  a intenzívna fyzická námaha môže nepripravený organizmus priviesť k zdravotným problémom. V priebehu náročnej fyzickej námahy sú kladené veľké nároky na krvný obehový systém, organizmus sa zahrieva a nahromadený odpad vo vnútri organizmu ( v črevách, cievach ) začne kvasiť. Do krvi sa dostáva veľké množstvo toxínov, čo vedie ku intoxikácií. Následkom je zlý zdravotný stav, bolesti hlavy, dokonca i depresie.

Veľa ľudí, ktorí chcú schudnúť hore uvedenými spôsobmi robia dve chyby:

  1. považujú diétu za určitý časový úsek, kedy sa niečoho nakrátko zrieknu a potom sa opäť  vrátia ku svojmu starému jedálničku (slovo diéta v   gréckom význame slova znamená spôsob života a nie časový úsek…),
  2. chcú zhodiť prebytočné kilá čo v najkratšom čase.

Nič nezmizne len tak. Keď ste priberali niekoľko rokov, nemôžete  chcieť schudnúť za pár týždňov. Niežeby  sa to  nedalo dosiahnuť, ale je na zamyslenie, či by to bolo aj zdravé. Jedno staré porekadlo hovorí: nič nezaniká v prírode bez povšimnutia a nič nevzniká z ničoho.

Victor Hugo napísal: „Ak človek niečomu nerozumie, nikdy toho nedosiahne“. V súvislosti s nadváhou to znamená, že ak nerozumiete chybám, ktoré spôsobili, že ste obézny, nikdy neschudnete.

Chyby, ktoré spôsobujú nadváhu:

  1. rýchle jedenie,
  2. pitie nápojov pri jedle,
  3. konzumácia múčnych jedál  a sladkostí pri jedle,
  4. časté žuvanie ( žuvačky),
  5. nevhodná kombinácia jedál,
  6. ležanie pri jedle,
  7. jedenie pri sledovaní TV,
  8. jedenie v stavu nervozity,
  9. sedavý spôsob života,
  10. jedenie pred spaním a v noci,
  11. konzumácia rafinovaných potravín.

Čo urobiť aby ste schudli?

  1. Odblokovať driekové stavce, ak sú zablokované,
  2. postupne a systematicky zaťažovať organizmus fyzickou námahou,
  3. očistiť organizmus (detoxikácia),
  4. správne kombinovať stravu.

Téma o  zdravom chudnutí je veľmi rozsiahla a preto ak máte motiváciu niečo so sebou urobiť, neváhajte a kontaktujte ma. Naštartujem Vás na zdravú premenu.

Autor: Mirek Pramuka

 

Komentáre: