Je osobný tréner dôležitý ? Ako si vybrať osobného trénera ?

Treningový denník-Osobný tréner Košice

Osobný tréner je človek, ktorému by ste mali predovšetkým plne dôverovať. Z praxe vieme, že spolupráca s klientami je niekedy zložitá len preto, lebo svojmu trénerovi dostatočne neveria a informácie od trénera si overujú z časopisov, alebo od kamarátov.

Osobný tréner je vyštudovaný vysokoškolský odborník alebo absolvent odborného kurzu akreditovaného ministerstvom školstva, ktorému sa ľudia zverujú do rúk s určitým problémom, resp. cieľom.

Bez rady odborníka sa v zložitom odvetví ako je fitness jednoducho nezaobídeme. Niektorí ľudia to pochopia skôr a iní neskôr. Ak by ste mali možnosť sledovať jeden deň vo fitness centre, pochopili by ste, že 9 z 10 ľudí, ktorí si prišli zacvičiť, ani netušia aká dôležitá je správna technika prevedenia cvikov, správne načasovanie cvičenia, optimálna regenerácia a správna výživa.

Mnohokrát ľudia nechcú spolupracovať s trénerom fitnescentra z hanblivosti, ale veľakrát aj z možnosti zhodenia seba pred ostatnými.

Osobného trénera ľudia veľa krát kontaktujú na odporúčanie a sú pevne presvedčení čo chcú. Vedia, že rada odborníka je nedoceniteľná.

Osobný tréner je dôležitý z hľadiska týchto aspektov:

 

  • Zdravotného – na začiatku spolupráce, klienta tréner vyšetrí a pokiaľ objaví svalové dysbalancie, bude pracovať na ich odstránení. Cvičenie ovplyvňuje telo nielen po fyzickej stránke, ale i po stránke psychickej. Ak klient cvičí zle a za normálnych okolností by si zlou technikou ublížil, s osobným trénerom sa to nestane.
  • Sociálneho – klient je doslova hodený do novej spoločnosti. Veľa krát sa ľudia hanbia komunikovať s ostatnými. Je však zaujímavé, že v tomto prípade to tak nie je. Klientela osobného trénera sa väčšinou poznajú a zvyknú diskutovať o zámeroch a nových krokoch trénera. Vzájomne sa predbehujú, kto ma lepšie výsledky a kto sa cíti lepšie.
  • Psychologického – osobný tréner by mal byť dostatočne empatický, nakoľko klient nechce len cvičiť, chce aj komunikovať s trénerom. Ak sa niekto domnieva, že komunikácia s trénerom je len na báze formálnej, tak je na omyle. Klient je pri tréningu plný dojmov z práce, z domova a chce trénerovi všetky dojmy povedať. Musíme si uvedomiť, že pri frekvencii tréningu 2-3x týždenne sa z trénera a klienta stávajú pomaly priatelia.
  • Riadiaceho– trénovať znamená riadiť. Pokiaľ si uvedomíme, že väčšine populácie sa nič nechce robiť a je tzv. lenivá, musíme dať za pravdu tomu, že osobný tréner klientovi plánuje návštevy fitness centra a iné aktivity, potrebné pre správny rozvoj klienta podľa jeho stanovených cieľov.

Autor: Mirek Pramuka-Empigo

Komentáre: