V súčasnosti neexistuje žiadna vakcína na prevenciu koronavírusovej choroby 2019 (COVID-19).
Najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, je zabrániť tomu, aby ste boli tomuto vírusu vystavení.
Predpokladá sa, že vírus sa šíri hlavne z človeka na človeka.
- Medzi ľuďmi, ktorí sú v úzkom kontakte (vo vzdialenosti do 2 až 4 metre).
- Dýchacími kvapkami, ktoré vznikajú, keď infikovaná osoba kašle alebo kýcha.
Tieto kvapôčky môžu pristávať v ústach alebo nosoch ľudí, ktorí sú v blízkosti alebo prípadne vdýchnutím do pľúc.
Podniknite kroky na svoju ochranu
Ruky si často čistite
- Umývajte si ruky často mydlom a vodou najmenej 20 sekúnd, najmä potom, čo ste boli na verejnom mieste alebo po fúkaní nosa, kašľaní alebo kýchaní.
- Ak mydlo a voda nie sú ľahko dostupné, použite ručný dezinfekčný prostriedok, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu . Zakryte všetky povrchy vašich rúk a trite ich dokopy, až kým sa necítia suché.
- Nedotýkajte sa očí, nosu a ani úst nevyčistenými rukami.
Vyvarujte sa tesnému kontaktu
- Vyhnite sa úzkemu kontaktu s chorými ľuďmi
- Ak sa vo vašej komunite šíri COVID-19, dajte si odstup medzi sebou a ostatnými ľuďmi . Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, u ktorých je vyššie riziko, že ochorejú .
Podniknite kroky na ochranu ostatných
Ak ste chorí, zostaňte doma
- Ak ste chorí, zostaňte doma , s výnimkou lekárskej starostlivosti.
Zakryte svoj kašeľ a kýchanie
- Pri kašľaní alebo kýchaní alebo používaní vnútra lakťa zakryte ústa a nos tkanivom.
- Odhodiť použité tkanivá do koša.
- Okamžite si umyte ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd. Ak mydlo a voda nie sú ľahko dostupné, očistite si ruky dezinfekčným prostriedkom na ruky, ktorý obsahuje najmenej 60% alkoholu.
Ak ste chorí, noste masku na tvár
- Ak ste chorí: Mali by ste nosiť masku, keď ste v okolí iných ľudí a predtým, ako vstúpite do ambulancie poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Ak nie ste schopní nosiť masku (napríklad preto, že spôsobuje problémy s dýchaním), mali by ste sa čo najviac snažiť zakryť kašeľ a kýchanie a ľudia, ktorí sa o vás starajú, by mali nosiť masku, ak vstúpia do vašej izby.
- Ak nie ste chorí: Nemusíte nosiť masku, pokiaľ sa nestaráte o niekoho chorého (a nie je schopný masku nosiť). Masky môžu byť nedostatočné a mali by sa uschovávať pre opatrovateľov.
Vyčistite a dezinfikujte
- Denne čistite a dezinfikujte často dotýkané povrchy . Patria sem stoly, kľučky, svetelné vypínače, dosky, kľučky, písacie stoly, telefóny, klávesnice, toalety, vodovodné batérie a drezy.
- Ak sú povrchy znečistené, vyčistite ich: Pred dezinfekciou použite čistiaci prostriedok alebo mydlo a vodu.
5 tipov ako si vybudovať silnú imunitu
Niekoľko trikov pre tých, ktorí sa rozhodli zvýšiť si imunitu a tým bojovať proti rozličným ochoreniam.
?1. Jedzte zdravo po celý rok
Ak sa nám nechce veľmi konzumovať surovú zeleninu a ovocie, je vhodné vyskúšať rôzne šťavy. Na podporu imunity sú výborné čerstvé zeleninové či ovocné šťavy, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie. Počas chladných dní sa odporúča najmä mrkvová, jablková či cviklová šťava.
?2. Pite
Tekutiny udržujú sliznice vlhké, vďaka čomu sa na nich vírusy a baktérie vôbec nemôžu usadiť. Ideálne je, ak vypijete 2-3 litre tekutín denne. Najvhodnejšia tekutina pre telo je voda, poprípade minerálne vody (je potrebné sledovať zloženie a obmieňať ich). V zimnom období určite padne dobre horúci čaj.
?3. Spite
Spánok je stav, kedy naše telo odpočíva. Počas spánku zbiera telo energiu pre vlastnú obranyschopnosť a preto je vhodné dopriať si každý deň 7 až 8 hodín spania v pravidelnom čase.
?4. Športujte
Hoci chladné obdobie čiastočne obmedzuje možnosti k športovaniu, stále sa však dá vybrať. V zime možno využiť sneh a ľad na korčuľovanie, lyžovanie alebo bežkovanie. Interiérové športy sú v prevádzke celoročne, napr. posiľovanie vo fitnes centre, plávanie, tenis, joga a pod.
?5. Otužujte
S otužovaním vlažnou vodou je najvhodnejšie začať v lete. Ak sme to už náhodou nestihli, skúsme otužovanie vzduchom. Pobyt na vzduchu za každého počasia sú na to ideálnym prostriedkom. Netreba s každým klesajúcim stupňom vonku pridávať na seba ďaľšiu vrstvu oblečenia, pretože chladný vzduch priaznivo pôsobí na organizmus a aj na imunitu.
Autor: Mirek Pramuka
Zdroj:https://www.cdc.gov/