Ako zlepšiť svoju výkonnosť?

Svaly elitných športovcov sa môžu pochváliť vysokým počtom extra účinných mitochondrií. Odhalenie tajomstiev týchto bunkových komponentov by mohlo priniesť  veľké benefity.

Mitochondria ako priorita pre výkonnosť

 

 

Usain Bolt vyhral finále mužov na 100 metrov na olympijských hrách v roku 2016 za 9,81 sekundy a urobil 42 krokov. O pár dní neskôr Eliud Kipchoge zabehol 42 kilometrov za 2 hodiny a 8 minút, aby vyhral maratón. Tieto mimoriadne činy predstavujú pre ľudské telo veľmi odlišné výzvy, ale obaja preteky začali takmer rovnakým spôsobom.

 

Keď vystrelila štartovacia pištoľ, Bolt a Kipchoge začali používať kreatínfosfát, energeticky bohatú molekulu uloženú vo svalovom tkanive, na vytvorenie molekuly ATP. V priebehu niekoľkých sekúnd sa však zásoby kreatínfosfátu u oboch športovcov vyčerpali, čo prinútilo ich telá rozložiť glukózu, aby na niekoľko minút dodali ATP kontrahujúcim sa svalovým bunkám.

Pre šprintéra sa pár minút zdá ako nekonečne dlho a aj preto je kreatínfosfát  jeho priorita. Ako som písal hore, zásoba sa rýchlo minie.

Pre maratónca  je minúta úplne niečo iné. Na dosiahnutie cieľovej čiary sa zdraví vytrvalostní športovci spoliehajú na pomalší, ale účinnejší spôsob generovania ATP, ktorý využíva kyslík na spaľovanie tukov a  aj sacharidov v štruktúrach vnútri bunky nazývanej mitochondrie.

Vytrvalostní športovci ako Kipchoge nabaľujú do svalových buniek oveľa viac týchto „elektrární“ ako priemerný človek. Vyžaduje to veľa času, tréningu, správneho stravovania a vytvorenie vhodného prostredia.

Všetci elitní športovci sa snažia dosiahnuť limity pri hľadaní malých výhod a pre vytrvalostných športovcov sú mitochondrie cieľom dosahovania  ziskov, pretože pomalé svalové vlákna obsahujú najviac mitochondrií.

Pre niekoho, kto cvičí veľmi málo, bude dlhý beh generovať fyziologický (oxidačný) stres. Teplota tela a srdcová frekvencia sa zvyšujú a krv sa stáva kyslejšou, keď sa hromadí kyselina mliečna alias laktát. Pod tlakom telo reaguje zvýšením expresie veľkého počtu génov – vrátane tých, ktoré vytvárajú mitochondrie a mitochondriálne proteíny.

Už pri prvom cvičení aktivujete signály, ktoré podporujú biogenézu.

Zároveň urýchlite odstránenie starých mitochondrií a dysfunkčných segmentov. Pri pravidelnej aktivite to môže pokračovať celé mesiace.

Cvičenie nielenže podporuje tvorbu mitochondrií, ale mení aj štruktúru a funkciu existujúcich mitochondrií spôsobmi, ktoré zvyšujú fyzickú výdrž. Ukazuje sa, že mitochondrie hlavne vo svaloch nôh vytrvalostne trénovaných športovcov majú viac vnútorných membránových záhybov (nazývaných cristae) ako u ľudí, ktorí cvičia rekreačne, čo zvyšuje pomer povrchu k objemu mitochondrií. V mitochondrii sa odovzdávajú elektróny počas bunkového dýchania, t.j.  viac záhybov znamená väčší príjem kyslíka vo svaloch.

Adaptácie si vyžadujú určitý čas, kým sa vyvinú – množstvo a intenzita tréningu je rozhodujúca pre kvantitu a kvalitu mitochondrií a verte mi, že to nie je to najdôležitejšie. Svalové mitochondrie majú polčas rozpadu iba jeden alebo dva týždne, takže pri absencii konštantnej aktivity môže počet  rýchlo klesnúť z olympionikov na nevýrazné úrovne.

Je to naozaj vecou toho, či sval  používate alebo nie.

Aj keď športovci pokračujú v tréningu, nie je ľahké neustále dosahovať zisky. Ako sa ich telá prispôsobujú, práca potrebná na ďalší pokrok sa zvyšuje.

Pre elitných športovcov je veľmi ťažké pokračovať v zlepšovaní sa. Musia nájsť spôsoby, ako tlačiť svoje telo do ešte väčších extrémov.

Stres určuje cestu

 

Športovci zvyčajne vypracovávajú  tréningové techniky prostredníctvom pokusov a omylov  sa snažia sa  zistiť, ako a prečo fungujú.

Športovci naučili vedcov viac, ako vedci naučili športovcov.

Teraz sa však môže karta obrátiť, ale myslím si, že to ešte chvíľu bude trvať.

Sú rôzne efektívne metódy ako stimulovať mitogenézu-tvorbu nových mitochondrií.

Nateraz si myslím stačilo. Nechcem aby bol článok veľmi dlhý. V rozoberaní toho, ako zlepšiť svoj výkon budem pokračovať v ďalších článkoch, ale aj v príspevkoch na FB a Instagrame.

Ak sa Ti môj článok páčil, budem rád ak ho budeš zdieľať s priateľmi.

Mirek Pramuka 

Osobný tréner | Košice

Komentáre: